hobby, aktywność fizyczna, terapia

W dzisiejszych czasach, w erze komputerów, biurowców, rozbudowy cywilizacji oraz sedenteryjnego trybu życia nie mamy czasu ani chęci na jakąkolwiek aktywność fizyczną, chociażby spacer.
Jesteśmy ciągle zmęczeni i zabiegani. Żyjemy w stresie.
Nasze dzieci także. Szkoła, języki obce – lekcje, wszystko odbywa się w biernej pozycji siedzącej, a czas wolny zazwyczaj spędzany jest przed telewizorem lub komputerem. Jest to katastrofalne w skutkach dla rozwoju fizycznego, postawy ciała, sylwetki dziecka, a także niekorzystnie wpływa na jego rozwój psychiczny. Dzieci coraz częściej mają zaburzenia ruchowe, napięcia mięśniowego, wady postawy oraz osłabiony gorset mięśniowy, co w późniejszym życiu skutkuje ogromnymi problemami ze strony układu ruchu.IMG_3739

Aktywność fizyczna jest niezbędna każdemu człowiekowi. Nie muszą to być „nudne” ćwiczenia w domu, bieganie, czy trening na siłowni. Nie musi to być żaden konkretny rodzaj aktywności fizycznej. Należy łączyć przyjemne z pożytecznym, by to co robimy dla zdrowia robić z przyjemnością, a nie z przymusu.
Jazda konna może być bardzo dobrym i ciekawym rozwiązaniem zarówno dla dziecka  jak i dla dorosłego.
Koń jest ładny, duży, ciepły, rzadko spotykany, można zaryzykować stwierdzenie, że „egzotyczny” dla przeciętnego człowieka mieszkającego w mieście. Dzieci przeważnie lubią zwierzęta i dobrze czują się w ich towarzystwie, a dorośli poprzez kontakt z koniem powracają do marzeń z dzieciństwa. Bo któż z nas za młodu nie pragnął mieć konia (przecież wszystkie księżniczki oraz wszyscy rycerze posiIMG_0009adają swoich pupili ).

Jazdy konne odbywają się na świeżym powietrzu, a nie w zamkniętym pomieszczeniu. W końcu jesteśmy niejako zmuszeni do kontaktu z przyrodą, możemy trochę oderwać się od codziennego miejskiego zgiełku i aktywnie się zrelaksować.

Jeżdżąc konno musimy dbać o sylwetkę, postawę. Wzmacniane są mięśnie posturalne stabilizujące nasze ciało. Ćwiczymy mięśnie kończyn dolnych i górnych, mięśnie grzbietu i brzucha – całe ciało, kompleksowo jest aktywizowane. Jest to również trening świadomości własnego ciała, jego prawidłowego odczuwania w przestrzeni. Ćwiczymy koordynację ruchową i równowagę.

IMG_0100Powyższe argumenty wskazują na celowość wybrania jazdy konnej jako formy aktywności fizycznej i relaksu.IMG_0116

 

 

 

 

Konie są wykorzystywane również w rehabilitacji wieloprofilowej (czyli oddziałującej jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie) dzieci, młodzieży i dorosłych z deficytami ruchowymi, neurologicznymi, psychicznymi. Oprócz już wcześniej wymienionych wartości, zajęcia hipoterapii uczą również porządku i dyscypliny.  IMG_1172CAM00065Przebywając ze zwierzęciem, dbając o nie, przygotowując do jazdy powtarza się pewien schemat postępowania oraz tworzy się więź emocjonalna człowiek – zwierzę.
Hipoterapia jest prowadzona przez wykwalifikowanych instruktorów na specjalnie przIMG_1231ygotowanych koniach. Podczas hipoterapii uczymy się, poznajemy, ćwiczymy. Przygotowujemy zwierzę, wykonujemy na nim zadania, jeździmy na spacery i prowadzimy tematyczne rozmowy z instruktorem.IMG_3392

 

 

Wielodyscyplinarność zajęć na koniu jest tak bardzo atrakcyjna, że każdy powinien znaleźć zajęcia odpowiednie dla siebie.

Gorąco polecam i zachęcam.
mgr fizjoterapii
pedagog specjalny
Joanna Reichert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spam protection by WP Captcha-Free