HIPOTERAPIA – WIOSNA

Za oknami coraz ładniejsza pogoda, robi się coraz cieplej, do życia zaczyna budzić się przyroda. Najwyższa pora aby i zmęczeni zimą ludzie zaczęli odkrywać piękno otaczającego nas świata. Pora porzucić wygodny fotel przed telewizorem czy komputerem i najwyższa pora wyjść na świeże powietrze i słońce aby nabrać chęci do życia.
Z nadejściem wiosny warto pomyśleć o formach aktywnego wypoczynku albo nowej formie terapii. W czasach kiedy ludzie większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach, przemieszczają się samochodami lub środkami komunikacji masowej zbyt mało czasu poświęcaną na ruch warto pomyśleć o czymś, co pomoże w uzyskaniu dobrej kondycji fizycznej, lepszego samopoczucia, o odrobinie relaksu i kontakcie z przyrodą.

Kontakt z koniem niesie z sobą wiele możliwości, wpływa pozytywnie na sferę fizyczną, poznawczą, emocjonalno – motywacyjną i społeczną.  Już samo obcowanie z tym pięknym stworzeniem jest wielką przyjemnością, jeszcze więcej radości i możliwości daje jazda konna, podczas której uruchamiane są wszystkie mięśnie. Jazda konna polecana jest zarówno osobom zdrowym i sprawnym jak i posiadającym jakieś problemy bądź niepełnosprawnym.

Co to jest hipoterapia?

Zgodnie z definicją zawartą w Kanonach Polskiej Hipoterapii – hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego.
Hipoterapia prowadzona jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na terapię i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.
Dlaczego konieczna jest zgoda lekarza na korzystanie z hipoterapii?
Hipoterapia to  terapia uzupełniająca podstawowe działania medyczne i rehabilitacyjne, ale trzeba pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania do jej zastosowania. O tym czy dana osoba może korzystać z takich zajęć decyduje lekarz.

ODDZIAŁYWANIE HIPOTERAPII

  1. Sfera fizyczna
    podnoszenie ogólnej sprawności, normalizacja napięcia mięśniowego, torowanie prawidłowego wzorca chodu, poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu, poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała, stymulacja i normalizacja czucia głębokiego oraz powierzchniowego.
  2. Sfera emocjonalno – motywacyjna
    wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego, zwiększenie poczucia własnej wartości, zmniejszenie zaburzeń.
  3. Sfera poznawcza
    stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych, poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej, stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy, nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności.
  4. Sfera społeczna
    aktywizacja psychospołeczna, rozwijanie pozytywnych relacji międzyludzkich.

FORMY HIPOTERAPII
Fizjoterapia na koniu – gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem.

Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich kierunkiem.

Terapia kontaktem z koniem – celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem.

Jazda konna dla osób niepełnosprawnych
(rekreacyjna i sportowa), która nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny.

 

 

Zapraszamy na zajęcia hipoterapii oraz nauki jazdy konnej. W celu uzgodnienia terminu prosimy o kontakt telefoniczny.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spam protection by WP Captcha-Free